×

Jak opiekować się wcześniakiem?

Wcześniaki są niezwykle delikatne, nieodporne na chłód oraz zakażenia. W związku z tym, należy o nie dbać w sposób wyjątkowy. Jak powinna wyglądać opieka nad takim maluchem? Poniżej kilka przydatnych porad na ten temat.

Karmienie

By noworodek mógł być karmiony piersią, musi osiągnąć koordynację ssania, połykania oraz oddychania, co jest związane z dojrzałością układu nerwowego. Umiejętność tę dziecko nabywa około 33 – 34 tygodnia ciąży. Początkowo wcześniaki karmione są dożylnie, pozajelitowo, a następnie dożołądkowo, przez sondę. Bardzo ważne jest, by od pierwszych dni życia pobudzać ich układ pokarmowy. Jak najwcześniejsza stymulacja pokarmem matki jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu pokarmowego. W związku z tym, zaleca się podawanie nawet kilku kropel siary matki na język wcześniaka. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto skorzystać z banku mleka kobiecego.

Pielęgnacja wcześniaka w szpitalu

Rodzice wcześniaka mogą pobudzać jego rozwój dotykiem – przytulaniem, głaskaniem, kołysaniem. Kluczową rolę odgrywa tutaj również tak zwane kangurowanie, czyli kładzenie sobie dziecka na piersiach, nawet wówczas, gdy jest ono podłączone do respiratora. Metoda ta pomaga w laktacji, a maluchowi, który słyszy wówczas bicie serca mamy, gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.

Wypisanie wcześniaka ze szpitala

Wcześniak może zostać wypisany ze szpitala po zdaniu trzech egzaminów. Pierwszy z nich odnosi się do oddychania – prawidłowo rozwijający się maluch oddycha w pełni samodzielnie, bez bezdechów. Drugi dotyczy termoregulacji – wcześniak nie powinien marznąć w łóżeczku, a jego stópki muszą być ciepłe. Trzeci kluczowy test to karmienie – by dziecko mogło wraz z rodzicami udać się domu, powinno potrafić się odżywiać wyłącznie przez smoczek lub z piersi.

Jak zadbać o wcześniaka w domu?

Dbanie o wcześniaka w domowym zaciszu opiera się o utrzymywanie ciepła w miejscu, w którym przebywa, regularnym sprawdzaniu czy jest mu ciepło przez dotykanie karku i stópek, monitorowanie mogących się przytrafiać bezdechów, kangurowanie, ochronę przed infekcjami przez utrzymywanie higieny oraz nie przyjmowanie gości przez pierwszych kilka tygodni po wypisaniu ze szpitala. Przestrzegać należy również zaleconych terminów wizyt kontroli specjalistycznych oraz szczepień.

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top