×

Czym jest jałowa martwica kości?

Jałowa martwica kości to poważne schorzenie dotykające głównie dzieci, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia tkanki kostnej.  Nieprawidłowo leczona, może prowadzić do poważnych deformacji kostnych.

Przyczyny jałowej martwicy kości

Głównym czynnikiem wywołującym martwicę tkanki kostnej jest jej nieprawidłowe ukrwienie. Przyczyną zaburzonego dopływu krwi może być zakrzep, zator, uraz czy inny czynnik upośledzający przepływ naczyniowy. Niekiedy jednak, w szczególności w przypadku najmłodszych pacjentów, nie ma możliwości ustalenia konkretnego czynnika etiologicznego, w związku z czym, schorzenie w takim przypadku uznaje się za idiopatyczne.

Do zachowania na jałową martwicę kości predysponują:

  • poważne schorzenia ogólnoustrojowe, jak cukrzyca czy zwyrodnienia stawów,
  • stany oraz choroby zwiększające krzepliwość krwi,
  • przyjmowanie leków upośledzających przepływ naczyniowy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • uwarunkowania genetyczne.

W przebiegi choroby dochodzi do niedokrwienia jądra kostnego – struktury aktywnej metabolicznie, która odpowiada za wzrost kości na długość. Tkanka kostna ulega wówczas martwicy, a następnie stopniowej odbudowie, niestety, nierzadko w zdeformowanej postaci. Gdy choroba dotyka dziecka, do czynienia możemy mieć w różnicy w długości kończyn lub ich zaburzonej funkcji.

Objawy jałowej martwicy kości

Na pierwszym etapie choroby mamy do czynienia z obrzękiem zajętej kończyny lub stawu. W kolejnych etapach następuje zastępowanie martwych tkanek nową, żywą tkanką kostną oraz chrzęstną. Pacjenci skarżą się na ból zajętej okolicy, w szczególności w obrębie sąsiadującego stawu. Niekiedy dochodzi tu także do zaburzenia funkcji ruchowej – niemożności zginania lub prostowania kończyny, ograniczenia ruchomości czy utykania. W efekcie, dochodzi do zaniku tkanki mięśniowej i zaburzenia postawy.

Leczenie jałowej martwicy kości

Leczenie opisywanej dolegliwości jest uzależnione od lokalizacji choroby i bazuje w dużej mierze na metodach fizjoterapii. Odpowiednio dopasowany stopień obciążenia oraz zakres ruchów mają tutaj na celu prawidłową regenerację kości. Kluczowe jest tu także unikanie długiego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej. Znaczące dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości stanowią wskazania do leczenia operacyjnego.

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top