×

Jak poinformować dziecko o nieuleczalnej chorobie?

W sytuacji gdy okazuje się, że nasze dziecko jest nieuleczalnie chore, stoimy przed dylematem, w jaki sposób poinformować je o diagnozie, tym, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie i jak zmieni się jego życie. Jak należy wówczas rozmawiać z maluchem tak, by jednocześnie czuł się bezpiecznie i był świadomy czekających go wyzwań?

Wielu rodziców nie jest pewnych, czy informować dziecko chorobie. Chcą je oni w ten sposób ochronić, lecz oczywistym jest, że w krótkim czasie zorientuje się ono że coś jest nie w porządku – może czuć się źle, mogą go zaniepokoić częste wizyty u lekarza czy fakt, że najbliżsi zachowują się w stosunku do niego inaczej niż dotychczas. W związku z tym, nigdy nie należy zatajać tej informacji przed pociechą. Zamiast tego, warto odpowiednio przygotować się do takiej, być może najtrudniejszej w całym życiu, rozmowy.

W jej trakcie, należy być w pełni szczerym, otwartym, a jednocześnie łagodnym i cierpliwym. Bardzo ważne jest, by posługiwać się wówczas możliwie jak najprostszym językiem, dostosowanym do wieku dziecka.

Jako że maluchy są z natury ciekawe, mogą zadać szereg pytań o swoją chorobę i przebieg leczenia. Udzielenie odpowiedzi na nie pozwoli zapobiec występowaniu irracjonalnych myśli czy poczucia winy.

Podczas takiej rozmowy, bardzo często pada pytanie: „Dlaczego ja?” Jest to w pełni naturalna obawa. Dziecko może bowiem uważać, że swoim zachowaniem przyczyniło się do pojawienia się choroby. Bardzo ważne, by wyjaśnić mu wówczas, że ani ono, ani nikt z najbliższych nie są temu winne.

Jeśli maluch pyta o to, czy wyzdrowieje, nie powinno się ukrywać przed nim powagi sytuacji. Jednocześnie, warto je zapewnić, że zarówno my, rodzice, jak i personel medyczny zrobi wszystko, by stan jego zdrowia uległ poprawie. Ta świadomość wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa.

Naturalnym jest również, że u dziecka z czasem może pojawić się bunt i niezgoda na taki, a nie inny stan rzeczy. Nigdy nie należy opuszczać go w tak trudnym dla niego czasie. Nieprzyjemne słowa najlepiej puszczać mimo uszu, a zamiast tego spokojnie poczekać na moment, w którym będzie chciało spokojnie porozmawiać.

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top