×
»
4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a

Ten post chcemy zadedykować zarówno osobom, które są niewidome od urodzenia, jak i tym, którzy utracili wzrok w wyniku wypadku, bądź choroby.

Louis Braille stworzył alfabet z myślą osobach niewidomych, by wyrównać ich szanse w zdobywaniu wykształcenia. Sam w dzieciństwie utracił wzrok w wyniku wypadku i nauka pisania oraz czytania była dla niego przez dłuższy czas niedostępna.

Osoby niewidome muszą na co dzień zmagać się z wieloma trudnościami, niewątpliwym wyzwaniem z pewnością jest poruszanie się po mieście, zwłaszcza, gdy na przejściach dla pieszych nie ma sygnalizacji dźwiękowej. Piękne jest, jak osoba niewidoma poznaje świat, nie widząc kolorów, barw czy kształtów.

Społeczeństwo cały czas idzie do przodu i wciąż tworzone są nowe udogodnienia dla osób niewidomych, mające na celu pomóc im w odnalezieniu się w miejscach użyteczności publicznej (numery umieszczane na drzwiach pomieszczeń w budynkach oraz brajlowską numerację foteli w pociągach PKP) oraz ułatwieniu wykonywania czynności życia codziennego (etykiety informacyjne na lekach pisane alfabetem Braille’a). 

W związku z rozwojem technologicznym zastosowano ów alfabet w takich urządzeniach jak: monitory brajlowskie, notatniki mówiące z klawiaturą brajlowską, notatniki wyposażone w linijkę brajlowską o różnej długości, a także brajlowskie drukarki. Dzięki tym urządzeniom niewidomi mają możliwość zapisywania oraz odczytywania tekstów.

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top