×

Wstrząśnienie mózgu u dzieci

Wstrząśnienie mózgu u dzieci najczęściej poprzedza uraz głowy. Początkowo dobry stan malucha po tego typu może uśpić czujność rodziców. Jak objawia się wstrząśnienie mózgu i w jaki sposób powinno się go leczyć?

Czym jest wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu to skomplikowany proces zachodzący na skutek urazu głowy. Dotyczy on bardziej funkcjonowania mózgu niż jego anatomicznej struktury. Wywoływane przez niego zaburzenia występują nagle, są krótkotrwałe i mają zdolność do samoistnego, stopniowego ograniczania. Najczęściej w badaniach obrazowych układu nerwowego nie są widoczne znaczące nieprawidłowości.

Objawy wstrząśnienia mózgu

  • utrata przytomności na czas nie przekraczający 30 minut,
  • zaburzenia pamięci trwające od kilku minut do kilku dni,
  • wymioty.

W celu rozpoznania wstrząśnienia mózgu u dzieci po urazie, niezbędne jest stwierdzenie utraty świadomości. To stan, w którym maluch nie reaguje na głos lub dotyk. Dodatkowo może się ono objawiać problemami ze strony układu nerwowego takimi, jak zaburzenia wzroku, równowagi lub słuchu. Po urazie dziecko może się także czuć zdezorientowane, mieć nudności lub borykać się z bólem głowy. U najmłodszych objawia się ono dodatkowo rozdrażnieniem i zmiennością nastrojów. Stopnia ciężkości wstrząśnienia mózgu nie określa się od razu po zdarzeniu, lecz dopiero po pewnym czasie, po ustąpieniu objawów.

Pierwsza pomoc przy urazach głowy

W przypadku każdego urazu tego typu, kluczowe jest możliwie jak najszybsze udzielenie pomocy dziecku. Powinno ono przebiegać w sposób następujący:

  • upewnienie się, że miejsce, w którym przebywa maluch i jego opiekun jest bezpieczne,
  • sprawdzenie czy dziecko jest przytomne i reaguje na komunikaty opiekuna,
  • sprawdzenie czy maluch oddycha i ma drożne drogi oddechowe,
  • ocena czy dziecko nie ma krwawień zewnętrznych. Jeśli tak, należy je zatamować,
  • ocena czy dziecko nie doznało urazu kręgosłupa. Profilaktycznie należy unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa. Przy wykluczeniu urazu, dziecko powinno położyć się z lekko uniesioną górną częścią tułowia, pod kątem około 30 stopni,
  • obserwowanie dziecka po urazie do czasu przybycia pogotowia.

Pogotowie należy wezwać przy utracie świadomości, cechach zaczynającego się wstrząsu takich, jak przyspieszone tętno, bladość oraz nadmierna potliwość, krwawieniu z nosa, ust lub ucha oraz po wystąpieniu drgawek.

Zespół powstrząśnieniowy

Po wstrząśnieniu mózgu, u dziecka przez długi czas mogą utrzymywać się zawroty i ból głowy, problemy z pamięcią i koncentracją oraz rozdrażnienie. Objawy te określa się mianem zespołu powstrząśnieniowego. Mogą się one pojawić bez względu na stropień urazu, lecz przy cięższych obrażeniach i po powtarzających się kolejnych wstrząśnieniach, ryzyko ich wystąpienia znacząco rośnie.

Leczenie wstrząśnienia mózgu

Gdy u dziecka doszło do urazu głowy i rodzice podejrzewają wstrząśnienie mózgu, niezbędna będzie konsultacja lekarska. W lekkich obrażeniach głowy czy łagodnej postaci, stan dziecka powinien się poprawić po maksymalnie 10 dniach. Przez około 2 dni po urazie, maluch powinien być uważnie obserwowany. Zalecany jest tu odpoczynek o stopniowe wprowadzanie czynności o narastającej intensywności. Cały proces powinien zająć około 4-6 tygodni. Kluczowe jest, by objawy wstrząśnienia mózgu nie nawracały na żadnym z etapów powrotu do zdrowia. Gdy się pojawią, niezbędny będzie powrót do aktywności o mniejszym stopniu nasilenia. Podczas rekonwalescencji pamiętać należy również u wizytach kontrolnych u lekarza. W cięższych przypadkach konieczna okazać może się wczesna interwencja rehabilitanta, który pomoże w problemach dotyczących koordynacji ruchowej oraz w przypadku zaburzeń wzroku czy pamięci.

 

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top