×

Wady wzroku u dzieci

Samodzielne wykrycie wady wzroku u dziecka jest bardzo trudne – jego oczy są bowiem w stanie dostosowywać się do panujących warunków (to tak zwana zdolność akomodacji). Jednocześnie, jest to dla nich bardzo męczące, czego efektem bywają bóle głowy czy problemy z koncentracją. W związku z tym, warto regularnie odwiedzać wraz z pociechą gabinet okulistyczny. Z jakimi wadami wzroku mamy najczęściej do czynienia wśród dzieci?

Dalekowzroczność

Najczęstsza wada u maluchów. Przeważnie rodzą się one z niewielką nadwzrocznością, która z czasem maleje. Niestety, w niektórych przypadkach gałka oczna jest zbyt krótka lub mamy do czynienia z za płaską rogówką, w efekcie czego ostry obraz powstaje za siatkówką. Dalekowzroczne dziecko bardzo dobrze widzi oddalone od niego obiekty, a niewyraźnie, te, które znajdują się bliżej niego. Jak rozpoznać dalekowzroczność u pociechy? Miewa ono kłopoty z czytaniem i pisaniem, męczy go układanie puzzli, skarżyć może się także na bóle głowy. Gdy dalekowzroczność jest niewielka i dotyczy dwojga oczu, nie ma konieczności noszenia okularów. Zaleca się za to kontrole u okulisty raz w roku. W przypadku dużej wady, dziecko będzie musiało nosić okulary lub soczewki plusowe.

Krótkowzroczność

Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku około 7-8 lat, a następnie 12-13 lat. Ta wada wzroku polega na tym, że gałka oczna jest zbyt długa, a rogówka za wypukła i zbyt mocno załamuje światło. W konsekwencji tego, ostry obraz powstaje przed siatkówką. Dziecko borykające się z krótkowzrocznością widzi wyraźnie wyłącznie przedmioty znajdujące się blisko niego. Możemy to rozpoznać po tym, że często mruży oczy i siada blisko telewizora. Gdy okulista stwierdzi obecność tej wady, niezbędne będzie noszenie okularów lub soczewek minusowych.

Astygmatyzm

Najczęściej jest to wada wrodzona wynikająca z nieprawidłowej budowy rogówki. Dziecko widzi wówczas obraz w sposób zniekształcony i niewyraźny. Często mruży oczy, przekrzywia główkę, trudno mu zauważyć szczegóły i skupić się na nich. Nierzadko taki maluch nie przepada za układaniem puzzli i skarży się na bóle głowy. W tej sytuacji, okulista może zalecić noszenie okularów z tak zwanymi szkłami cylindrycznymi.

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top