×

Wózki inwalidzkie dla dzieci – mini kompendium wiedzy

Odpowiednio dopasowany wózek inwalidzki jest łatwy w codziennym użytkowaniu, wymaga jedynie niewielkiego nakładu energii ze strony użytkownika i umożliwia pokonywanie wszelkiego rodzaju barier architektonicznym – zarówno w domu, jak i poza nim. Czym kierować się wybierając taki sprzęt dla naszego dziecka?

Dwa podstawowe rodzaje wózków inwalidzkich dla dzieci

Podział pierwszy uwzględnia:

  • Wózki ręczne spacerowe przeznaczone dla starszych dzieci, które nie wymagają stabilizacji pleców i głowy. Ich cechą charakterystyczną jest niższe oparcie.
  • Wózki dziecięce spacerowe.
  • Wózki do aktywnej rehabilitacji.

W obrębie drugiego spotyka się natomiast:

  • Wózki kubełkowe przeznaczone dla dzieci nie będących w stanie utrzymać pozycji pionowej, a co za tym idzie – potrzebujących podparcia pleców, głowy oraz barków.
  • Wózki parasolki – wygodne i łatwe w transporcie. Stworzone z myślą o maluchach, którym łatwiej jest utrzymać pozycję pionową ze stabilizacją pleców oraz głowy.

Kiedy kupić pierwszy wózek inwalidzki dla dziecka?

Pierwszy sprzęt tego typu kupuje się wówczas, gdy pociecha z niepełnosprawnością ruchową podejmujemy pierwsze próby samodzielnego siadania. Rozmiar wózka powinien być dopasowany do szerokości bioder dziecka, do której to należy dołożyć po około 1-2 centymetry po obu stronach. Równie ważne jest ustalenie kwestii takich, jak wysokość podnóżków czy wykonanie dodatkowych wzmocnień.

Wózek inwalidzki a mieszkanie

Jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w węższy model wózka tak, aby możliwe było swobodne manewrowanie nim. Gdy mieszkamy na wyższym piętrze,, musi być on odpowiednio lekki, tak by jego znoszenie nie sprawiało nam większych problemów.

NFZ

Średnio, koszt wózka to około 4500 złotych, co dla większości rodziców stanowi ogromny wydatek. Na szczęście, z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Na wniosek lekarza (w zależności od rodzaju niepełnosprawności dziecka – ortopedy, neurologa, reumatologa czy lekarza rehabilitacji), który wypisuje zlecenie na tego typu produkt, fundusz pokrywa część kosztów. Niestety, zwykle jest to około 1800 złotych, czyli mniej niż połowa kwoty. Z takim skierowaniem należy udać się do sklepu medycznego, gdzie wykwalifikowani specjaliści udzielą pomocy w zakresie doboru wózka.

Rodzice, których dochody miesięczne mieszczą się w średniej krajowej i którzy uzyskali stosowne orzecznictwo w zakresie niepełnosprawności swojego dziecka, mogą ubiegać się o dofinansowanie w Miejskim Ośrodku pomocy społecznej (dotyczy to osób mieszkających na wsi) lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (zgłaszać do niego powinni się mieszkańcy miast). Co ważne, w ten sposób, uzyskać można nawet 150% kwoty dofinansowania oferowanego przez NFZ. Warto tu jednak zdawać sobie sprawę, że czas oczekiwania na decyzję może wynosić niekiedy nawet pół roku.

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top