×

Powikłania poszczepienne u dzieci i niemowląt

Szczepionki to temat, który budzi u rodziców nie małe emocje. W ostatnim czasie coraz częsciej słyszy się o tak zwanych ruchach antyszczepionkowych, których członkowie rezygnują ze szczepienia swoich dzieci, tłumacząc się obawami przed powikłaniami poszczepiennymi.

Według definicji, niepożądany odczyn poszczepienny jest każdym możliwym zaburzeniem, które pojawia się po podaniu szczepionki. Mogą to być zarówno zaburenia związane z indywidualną reakcją na szczepienie, jak i zjawiska niezależne od niego.

Najczęstsze powikłania poszczepienne to odczyny miejscowe takie, jak belsność, obrzęk stwardnienie oraz zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Stosunkowo często stwierdza się przejściowe osłabienie, krótotrwałą gorączkę, rozdrażnienie, ból głowy. bóle stawowo - mieśniowe, wysypkę oraz nadmierną senność lub pobudzenie.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że objawy w postaci odczynu poszczepiennego w większości przypadków nie są bardzo dokuczliwe dla małego pacjenta i szybko mijają. Są one znacznie łagodniejsze od objawów towarzyszących chorobie, na które dziecko zostało zaszczepione.

Część niepożądanych reakcji poszczepiennych może mieć związek z nieprawidłowym podaniem szczepionki, zaaplikowaniem preparatu przeterminowanego lub przechowywanego w niewłaściwy sposób. Objawić może się to powstawaniem nacieków, ropni oraz owrzodzeńw miejscu wkłucia.

Groźne powikłania poszczepienne pojawiają się niezwykle rzadko. 1 na 10 000 pacjentów mamy do czynienia z reakcją anafilaktyczną. Największe jej zagrożenie występuje w przypadku szczepionek zawierających wirusy namnażane na zarodkach jaj kurzych. Zalicza się do niech szczepionkę przeciw grypie oraz żółtej fabrze. Równie rzadko występują powikłania neurologiczne takie, jak drgawki czy encefalopatia.Spotyka się je po szczepieniu przeciw krztuściowi tak zwaną szczepionką DTP, w szczególności u dzieci z aktywną chorobą neurologiczną.

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top