×

Objawy raka u dzieci

Nowotwory u dzieci stanowią drugą, po białaczce, przyczynę zgonów u najmłodszych. Szybko rozpoznane objawy i wczesna diagnoza to klucz to skutecznego wyleczenia. Niestety, w dalszym ciągu wiele nowotworów jest rozpoznawanych w zaawansowanym stadium klinicznym, co prowadzi do rozprzestrzeniania się choroby, przerzutów, redukcji szans na wykonanie radykalnego zabiegu chirurgicznego oraz konieczności zastosowania agresywnej chemioterapii.

Nowotwory u dzieci poniżej 2 roku życia są najczęściej zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej. Większość ich objawów jest niespecyficzna, co oznacza, że towarzyszą one nie tylko schorzeniom onkologicznym, lecz występować mogą również w przebiegu innych chorób, na przykład o podłożu infekcyjnym. Szczególną uwagę rodziców zwrócić powinny objawy takie, jak:

  • Ból – maluchy nierzadko nie są w stanie wskazać precyzyjnej lokalizacji bólu i nie są w stanie rozróżnić, czy dotyczy on mięśni czy kości. Przeważnie nie jest to objaw izolowany, lecz towarzyszy mu osłabienie, drażliwość oraz mniejsza aktywność dziecka. Kluczową cechą bólu nowotworowego powiązanego z rozwijającą się chorobą, jest jego narastanie w czasie i stopniowa, coraz mniejsza reakcja na preparaty przeciwbólowe. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem mogą być między innymi utrzymujące się bóle głowy oraz brzucha.
  • Gorączka – często współwystępują ona z bólami kostnymi, powiększeniem węzłów chłonnych, śledziony albo wątroby lub ogólnym osłabieniem. W przypadku histiocytozy gorączka jest oporna na leki, a w zajęciu kolejnych narządów towarzyszą jej nawroty. Podwyższona temperatura towarzysząca guzom kostnym wiąże się z kolei z nocnymi bólami kostnymi i odpornością na antybiotykoterapię.
  • Wymioty – nierzadko wynikają one z obecności guzów mózgu i stanowią konsekwencję podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego. Nierzadko towarzyszą także nowotworom rozwijającym się w obrębie jamy brzusznej.
  • Kaszel – w szczególności nieefektywny i uporczywy świadczyć może o rozwoju guza w śródpiersiu.

Do pozostałych symptomów choroby zaliczyć można także:

  • Duszności, bóle utrudniające oddychanie, poszerzenie naczyń żylnych, zniekształcenie żeber.
  • Pojawienie się zeza u wcześniej zdrowego dziecka. Niepokojący może być w szczególności jego odmiana jednostronna, a także wytrzeszcz gałek ocznych i tak zwane krwiaki okularowe.
  • Asymetria oraz zniekształcenia brzucha, powiększenie jego obwodu, poszerzone naczynia krwionośne.
  • Występowanie bólów kończyn (początkowo jedynie przy wysiłku, później również w spoczynku), zniekształcenia stawów i złamania patologiczne.
  • Szybkie narastanie wymiarów znamion barwnikowych, zmiana ich barwy, pojawienie się rumieniowej otoczki wokół nich, wystąpienie guzków rozwijających się wokół naczyniaków.
  • Objawy ze strony układu moczowo – płciowego: przedwczesne dojrzewanie płciowej, niesymetryczne powiększenie jąder, wielo-, skąpo- oraz bezmocz, biegunka przebiegającą z kwasicą metaboliczną oraz niedoborem potasu.


 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top