×

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce, nazywane również chorobą Little’a, definiuje się jako zespół objawów warunkujących nieprawidłowe napięcie mięśni i zaburzenie zdolności motorycznych przyczyniających się do poruszania się w sposób skoordynowany oraz utrzymania właściwej postawy. Choroba ta spowodowana jest uszkodzeniem mózgu, do którego dochodzi przed lub w trakcie porodu, albo w ciągu pierwszych 3-5 lat życia dziecka.

Badania pokazują, że mózgowe porażenie dziecięce dotyka 2 na 1000 maluchów i towarzyszyć może mu zaburzenie w rozwoju umysłowym (nie jest to jednak regułą). Uszkodzenie mózgu powodujące chorobę stanowi niekiedy przyczynę szeregu innych problemów zdrowotnych dotykających zarówno słuch, wzrok, jak i mowę czy zdolność uczenia się.

Główne przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego

Dokładne przyczyny opisywanej dolegliwości nie są w większości przypadków znane. Szereg z nich może być powiązanych z zaburzeniami występującymi podczas ciąży, które to wywołują zakłócenie prawidłowego rozwoju dziecka. Nie bez znaczenia bywają także problemy zdrowotne przyszłej mamy, występujące infekcje czy zaburzenia genetyczne. Często przyczyny porażenia wiążą się z porodem – wcześniaki z masą urodzeniową ciała na poziomie 1500 g są na nie o wiele bardziej narażone niż dzieci, które urodziły się w wyznaczonym terminie. Porażenie to występować może także na skutek uszkodzeń mózgu w okresie noworodkowym albo niemowlęcym. Mowa tutaj o bakteryjnym zapaleniu opon mózgowym, tzw. zespole dziecka potrząsanego oraz urazach, do których doszło wskutek wypadku komunikacyjnego.

Najczęstsze objawy mózgowego porażenia dziecięcego

Wspominana dolegliwość jest jedną z najpopularniejszych wad wrodzonych. Powodować może ona mimowolne, niekontrolowane ruchy, zesztywnienie i trudności w ich wykonywaniu, niewłaściwe napięcie mięśni czy zakłócenie zmysłu równowagi. U malucha, który boryka się z takim zaburzeniem, nawet najprostsze ruchy są bardzo trudne do wykonania. Upośledzeniu ulegać mogą tu również pozostałe czynności życiowe wymagające użycia mięśni, jak jedzenie, oddychanie czy oddawanie moczu i kału.

Rozpoznanie mózgowego porażenia dziecięcego

Mózgowe porażenie dziecięce może zostać rozpoznane na bardzo wczesnym etapie u maluchów narażonych na ryzyko jego wystąpienia ze względu na przedwczesne przyjście na świat. Lekarze, którzy monitorują stan zdrowia dzieci od momentu narodzin są w stanie wykazać każdego rodzaju problem rozwojowy odnoszący się do funkcji mięśni, który mógłby świadczyć o wystąpieniu porażenia. W przypadku dziecka urodzonego o czasie, postawienie diagnozy w pierwszym roku życia może być nieco problematyczne. Porażenie może bowiem zostać wykryte dopiero w sytuacji zaobserwowania opóźnienia cech rozwojowych.

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top