×

Oparzenia u dzieci

Oparzenia stanowią niemały odsetek wszystkich nieszczęśliwych wypadków, którym ulegają maluchy. Jakie są ich najczęstsze przyczyny i rodzaje? W jaki sposób należy zareagować, gdy nasze dziecko się oparzy? Odpowiedź – poniżej?

Przyczyny i rodzaje oparzeń u dzieci

Dziecięca skóra jest niezwykle wrażliwa na szkodliwe działanie wysokiej temperatury. Niewielka ilość tkanki podskórnej oraz cienka warstwa naskórka sprawiają, że jest ona w znacznie mniejszym stopniu przystosowana do znoszenia drażniących czynników zewnętrznych niż gruba skóra osoby dorosłej. Wystarczy zaledwie kilkunastominutowa ekspozycja na działanie słońca w upale, by na ciele naszej pociechy pojawiły się ciężko gojące się oparzenia.

Druga najpopularniejsza przyczyna oparzeń to nieszczęśliwe wypadki do jakich dochodzi w pozornie najbezpieczniejszym środowisku, czyli domu. Pułapki, które czyhają tam na ciekawe świata dzieci to między innymi rozgrzany piekarnik czy gorąca herbata stojąca na stole.

Oparzenia, którym ulegają dzieci podzielić można na cztery główne rodzaje:

  • Termiczne – jak pokazują statystyki, najczęstszą przyczyną oparzeń dzieci poniżej 3 roku życia są gorące płyny takie, jak mleko, zupa czy herbata oraz rozgrzany garnek lub pokrywa, żelazko albo zbyt gorąca woda podczas kąpieli.
  • Słoneczne – pierwsze jego objawy można zaobserwować już po kilkunastu minutach, gdy skóra dziecka zaczyna się niepokojąco czerwienić.
  • Środkami chemicznymi – do tego typu oparzenia dochodzi najczęściej poprzez wylanie na skórę drażniącego środka, wypicie trującej substancji lub wdychanie toksycznych oparów.
  • Elektryczne – najczęściej dochodzi do nich wskutek nieuwagi opiekunów. Każdy rodzic powinien zadbać, by dzieci nie miały bezpośredniego dostępu do urządzeń podłączonych do prądu elektrycznego lub do samego jego źródła, czyli rozmieszczonych w całym domu kontaktów.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w oparzeniach u dzieci?

Oczywistym jest, że oparzeniom u dzieci towarzyszy ogromny stres, który dopada zarówno malucha, jak i rodzica. Dzięki zdolności zachowania spokoju, można jednak znacząco zniwelować skutki niechcianego zdarzenia.

Pierwszy krok to przerwanie narażenia na działanie wysokiej temperatury – odcięcie źródła prądu, ugaszenie płonącego ubrania czy, w przypadku poparzeń słonecznych, umieszczenie dziecka w chłodnym, zacienionym miejscu.

Kolejny etap to zdjęcie ubrania ze skóry dziecka i obfite spłukanie rany chłodną wodą, najlepiej pod bieżącym strumieniem, przez około 20 minut.

Następnie zabezpieczamy oparzone miejsce jałowym gazikiem lub opatrunkiem chłodzącym.

W ciężkich przypadkach, niezbędne może okazać się wezwanie pogotowia ratunkowego.

 

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top