×

Niewydolność oddechowa u noworodka

Do niewydolności oddechowej u noworodka dochodzi wówczas, gdy zachodząca wymiana gazowa nie wystarcza organizmowi do funkcjonowania. Na skutek niedotlenienia dochodzi do hipoksemii, która objawia się obniżeniem ciśnienia cząstkowego tlenu we krwi w tętnicach.

Przyczyny niewydolności oddechowej u noworodków

Opisywana dolegliwość najczęściej występuje u wcześniaków, co związane jest z faktem, że płuca u płodu rozwijają się w pełni dopiero w ostatnich tygodniach ciąży. U dzieci urodzonych przed 25 tygodniem życia występuje aż 99% prawdopodobieństwo niewydolności oddechowej. Wpływ mają na to zarówno niedojrzałe płuca, jak i niedobór endogennego surfaktantu, czyli substancji zmniejszającej napięcie powierzchniowe po zewnętrznej strunie pęcherzyków płucnych, a tym samym ich objętość. Tego typu działanie redukuje opory powstające podczas pracy płuc.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawianie się niewydolności oddechowej u noworodka są: cukrzyca u matki, poród przez cesarskie cięcie, wyziębienie organizmu, niedobór tlenu w otoczeniu oraz płeć męska.

Objawy niewydolności oddechowej u noworodków

Pierwsze objawy zaburzenia najczęściej obserwuje się tuż po urodzeniu. Dziecko ma problem z pierwszym samodzielnym oddechem oraz zaczerpnięciem kolejnych. Skóra pomiędzy żebrami i nad obojczykami jest zauważalnie wciągana, a skrzydełka nosa poruszają się podczas oddychania. Zaobserwować można również zbyt szybki ruch oddychania, powyżej 60 oddechów na minutę. W ciężkich przypadkach do czynienia mamy ze spowolnionym rytmem oddychania oraz sinicą obwodową, czyli zasinieniem skóry dziecka na kończynach, a w szczególności na palcach dłoni oraz stóp.

Leczenie niewydolności oddechowej u noworodków

Podstawę leczenia u wcześniaków urodzonych z opisywanym zaburzeniem stanowią tlenoterapia oraz sztuczna wentylacja. Stosuje się również uzupełnianie niedoborów surfaktantu w płucach oraz leki przyspieszające dojrzewanie płuc (najczęściej są to glikokortykosterydy).

W przypadku dzieci urodzonych o czasie, leczenie uzależnione jest od przyczyny problemu. Gdy wywołany jest on niedrożnością górnych dróg oddechowych, należy je udrożnić lub umożliwić oddychanie w inny sposób. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się natomiast intubacja.

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top