×

Czym jest test NIFTY?

Nieustannie rozwijająca się diagnostyka prenatalna pozwala na coraz dokładniejszą ocenę anatomii oraz stanu zdrowia dziecka jeszcze w łonie matki. Badania prenatalne dzieli się na inwazyjne, jak amniopunkcja oraz nieinwazyjne. Do drugiej grupy zalicza się między innymi test NIFTY, który pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie z dużą czułością szeregu chorób genetycznych.

Na czym polega test NIFTY i co można wykryć z jego pomocą?

Test NIFTY polega na wyizolowaniu DNA dziecka z krwi matki, co jest możliwe już od 2 miesiąca ciąży. Co ważne, nie dochodzi tu do przerwania ciągłości tkanek ściany brzucha i macicy. W trakcie badania nie pobiera się płynu z jamy owodniowej czy kosmówki, lecz krew żylną, co sprawia, że test ten wygląda jak tradycyjne badanie krwi i nie stwarza żadnego ryzyka dla płodu.

Za pomocą NIFTY jesteśmy w stanie rozpoznać ryzyko wystąpienia:

  • zespołów mikodececyjnych, jak zespół Angelmana czy di George’a,
  • monosomii, jak zespół Klinefeltera czy Turnera,
  • triosomii, jak zespół Downa czy Edwardsa,

Pozwala on także na określenie płci dziecka (jest to możliwe na podstawie chromosomów X i Y oraz kariotypu.

Kiedy warto wykonać badanie NIFTY?

Test NIFTY powinna wykonać każda kobieta, która chce mieć pewność odnośnie stanu zdrowia płodu. Jego przeprowadzenie jest zalecane w szczególności osobom, które przekroczyły 35 rok życia – ryzyko wystąpienia wad płodowych jest tu bowiem znacznie wyższe niż u kobiet młodszych. Test zrobić winny również osoby obawiające się inwazyjnych badań i mające wskazania do poszerzonej diagnostyki prenatalnej. Mowa tu o ciężarnych, które urodziły w przeszłości dziecko z wadą genetyczną, u których występuje podejrzenie trisomii chromosomu 13, 18 lub 21 na podstawie badań obrazowych lub testów biochemicznych, zaszły w ciążę w wyniku zapłodnienia in vitro lub w rodzinie których występują określone choroby genetyczne.

Dlaczego jeszcze warto wykonać test NIFTY?

Test NIFTY jest w stanie z dużą czułością określić ryzyko wystąpienia rozmaitych zespołów genetycznych, będąc równocześnie badaniem w 100% bezpiecznym. Spośród wszystkich przeprowadzonych do tej pory, mniej niż 0,1 okazało się wynikiem fałszywie dodatnim albo fałszywie ujemnych (pierwsze z nich to takie, gdzie test wykazuje chorobę, a dziecko rodzi się zdrowe, drugie – kiedy wynik jest prawidłowy, a dziecko ma chorobę genetyczną).

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top