×

Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry dotykającą 1% pacjentów poniżej 18 roku życia. Charakterystycznym jej objawem jest pojawienie się na skórze zmian o typie łusek i grudek. Jest ona nieuleczalna, a terapia ma za zadanie minimalizować przykre objawy.

Przyczyny łuszczycy u dzieci

Łuszcza zaliczana jest do grupy przewlekłych chorób zapalnych. Nie jest zakaźna i nie ma możliwości zarażenia się nią przez kontakt z chorym. Jej objawy dotyczą głównie skóry, lecz w przebiegu choroby zaatakowane mogą zostać również paznokcie oraz stawy. Łuszczyca u dzieci daje objawy kliniczne przed przekroczeniem 2 roku życia.

Do tej pory nie udało się w sposób jednoznaczny ustalić dokładnych przyczyn jej występowania. Wiadomo, że ma ono podłoże genetyczne. Gdy na łuszczycę choruje jeden z rodziców, ryzyko wystąpienia dolegliwości u dziecka wynosi 20%, a kiedy oboje – od 50 do 70%.

Wśród przyczyn łuszczycy u dzieci wymienia się również nieprawidłowości w układzie immunologicznym, które prowadzą do powstawania stanu zapalnego i odpowiedzi ogólnoustojowej organizmu. Kluczową rolę odgrywają tu także czynniki wyzwalające, których pojawienie się prowadzi do wysiewu zmian łuszczycowych lub zaostrzenia dotychczas już istniejących. Zalicza się do nich między innymi urazy i zadrapania skóry, zakażenia bakteryjne, głównie paciorkowcami, zakażenia wirusowe, między innymi ospy wietrznej, grypy czy opryszczki, niektóre leki oraz nasilone zmiany hormonalne, charakterystyczne dla okresu dojrzewania.

Objawy łuszczycy u dzieci

W przebiegu opisywanej dolegliwości dochodzi do znacznego przyspieszenia oraz zakłócenia procesów rogowacenia oraz złuszczania naskórka. U zdrowego dziecka, komórki najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka złuszczają się, a ich miejsce zajmują komórki produkowane w niższych warstwach skóry. Proces ten normalnie trwa około miesiąca. W przypadku łuszczycy jest on jednak znacząco przyspieszony i może trwać nawet 8 razy krócej. Na skutek tego dochodzi do namiernego rozrostu naskórka oraz pojawienia się stanu zapalnego w warstwach skóry położonych poniżej. Objawem tego są grudki na skórze pokryte z zewnątrz suchą, srebrzystobiałą łuską. Zmiany te mogą występować pojedynczo lub zlewać się tworząc większe ogniska. W przebiegu łuszczycy niekiedy występują również zmiany dotyczące paznokci, które przyjmują postać punktowych wgłębień. Skóra paznokcia staje się pogrubiała i żółta, a paznokieć łamliwy i z łatwością ulegający rozwarstwieniu. Niektórym postaciom choroby towarzyszyć mogą również zmiany zapalne stawów objawiające się gorączką i ogólnym osłabieniem.

Przebieg łuszczycy u dzieci jest zwykle cięższy niż u osób dorosłych. Obserwuje się tu okresu kilkuletniej remisji naprzemiennie z jej nawrotami, nierzadko w zupełnie innej postaci.

Leczenie łuszczycy u dzieci

Jak już zostało wspomniane, łuszczyca to choroba nieuleczalna. Terapia ma tutaj na celu zminimalizowanie przykrych objawów i wydłużenie okresów remisji.

W większości przypadków w zupełności wystarczające jest miejscowe leczenie zmian skórnych. W tym celu stosuje się specjalne maści, kremy, pianki, żele, aerozole, oleje czy plastry nasączone lekami. Wybór konsystencji uzależniony jest tutaj zarówno od lokalizacji zmian, jak i preferencji pacjenta. Zmiany na kończynach wymagają stosowania maści i kremów, a te zlokalizowane na skórze głowy – płynów, żeli oraz pianek.

Najczęściej stosuje się tu glikokortykosteroidy, które posiadają właściwości przeciwzapalne, zmniejszające odczyn zapalny oraz minimalizujące świąd i łuszczenie się skóry. Równie skuteczne mogą okazać się pochodne witaminy D, które stosuje się w monoterapii lub w połączeniu z glikokortykosteroidami. W miejscowym stosowaniu używane są również inhibitory kalcyneuryny – takrolimus oraz pimekrolimus.

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top