×

Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Niestety, autyzm u niemowląt nie jest łatwy do zdiagnozowania. Na szczęście, już na tym etapie mogą się niekiedy ujawniać pierwsze objawy tej choroby, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Przyczyny autyzmu

Przyczyny występowania autyzmu nie zostały na chwilę obecną do końca rozpoznane. Prawdopodobny jest natomiast fakt, iż u podłoża choroby leżą defekty neurologiczne takie, jak:

  • urazy okołoporodowe,
  • uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
  • zaburzenia genetyczne lub metaboliczne,
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • toksoplazmoza,
  • obniżona zdolność do naturalnego odtruwania organizmu,
  • silne alergie,
  • zaawansowany wiek ojca przekraczający 40 lat.

Pierwsze objawy autyzmu

Jeden z pierwszych objawów autyzmu u niemowląt to problemy z nawiązywaniem kontaktu. Rodziców zaniepokoić powinny sytuacje, w których dziecko nie podąża za nimi wzrokiem i nie wykazuje zainteresowania ich twarzami, a zamiast tego, błądzi wzrokiem w przestrzeni.

Na późniejszym etapie, opisywana dolegliwość może się objawiać trudnościami w nawiązywaniu relacji – brakiem reakcji na próby inicjowania kontaktu ze strony rodzica czy nieodwzajemnianiem uśmiechu. Charakterystyczna dla dziecięcego autyzm jest także niechęć do kontaktu fizycznego – przytulania czy innych pieszczot. Kolejny z objawów to powtarzalność charakterystycznych ruchów obrotowych dłońmi i palcami w niewielkiej odległości od twarzy (tzw. „stereotypie ruchowe).

Objawy autyzmu w wieku poniemowlęcym

Na typ etapie nie wystarczy już bierna obserwacja dziecka – niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który pozwoli ustalić przyczyny jego zachowania.

Jeden z objawów autyzmu w wieku poniemowlęcym to zaburzenia w komunikacji z rówieśnikami i pozostałymi osobami z otoczenia. Dzieci nie wykazują nimi zainteresowania, a zamiast tego, żyją w swoim własnym świecie. Rodziców zaniepokoić powinien także brak reakcji na zniknięcie opiekuna z pola widzenia oraz unikanie kontaktu wzrokowego. O autyzmie w wieku poniemowlęcym świadczyć mogą również zaburzenia w rozwoju mowy. Maluch, owszem, może gaworzyć, lecz pierwsze wypowiadane przez niego słowa nie mają na celu skomunikowanie się z otoczeniem czy zwrócenie na siebie uwagi. Ekspresja emocjonalna niemalże nie istnieje u takich dzieci, a kontakt z nimi, zarówno werbalny, jak i niewerbalny, jest bardzo utrudniony.

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top