×

Przyczyny, objawy i leczenie dysplazji oskrzelowo – płucnej

Dysplazja oskrzelowo – płucna jest zaburzeniem dotyczącym przede wszystkim urodzonych przedwcześnie noworodków (w szczególności poniżej 28 tygodnia ciąży) z niską masą urodzeniową, nie przekraczającą 1000 g. Jakie są jej przyczyny i objawy? W jaki sposób przebiega tego typu leczenie?

Przyczyny dysplazji oskrzelowo – płucnej

W związku z niedojrzałością układu oddechowego u wcześniaków, często mamy do czynienia z rozwojem zespołu zaburzeń oddychania. Jako że stanowi on zagrożenie życia, wymaga podjęcia próby wspomagania czynności noworodka.

Leczenie zaburzeń oddychania u maluchów bazuje o stosowanie tlenoterapii z wykorzystaniem respiratora, czyli urządzenia do prowadzenia sztucznej wentylacji płuc.

Jak pokazują badania, u dzieci poddawanych długotrwałej terapii tlenem oraz tych, które są suplementowane przy użyciu surfaktantu, często dochodzi do rozwoju zmian śródmiąższowych w płucach. W związku z tym, przyczyną dysplazji oskrzelowo – płucnej jest działanie tak zwanych reaktywnych form tlenu na niedojrzałe płuca dziecka. Wolne rodniki tlenowe z łatwością wchodzą w różnego rodzaju reakcje chemiczne w, niedojrzałych jeszcze, płucach dziecka, prowadząc do obrzęku śródmiąższowego, procesów martwiczo – naprawczych oraz zmian niedodmowych.

Objawy dysplazji oskrzelowo – płucnej

Kluczową informacją, która może pomóc w ustaleniu rozpoznania choroby jest wystąpienie zespołu zaburzeń oddychania u dziecka, które było leczone z tego powodu sztuczną wentylacją. W przebiegu dysplazji oskrzelowo – płucnej obserwuje się następujące objawy:

  • przyspieszenie akcji serca,
  • przyspieszenie częstości oddechów,
  • wysiłek oddechowy (uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych, zaciąganie międzyżebrzy), co świadczy o duszności,
  • świsty wydechowe,
  • sinica,
  • gromadzenie się dwutlenku węgla we krwi,
  • zbyt niska prężność tlenu we krwi
  • rozsiane zmiany niedodmowo – rozdemowe, zmiany zapalne, obszary włóknienia wykryte w badaniu radiologicznym.

W okresie niemowlęcym, dodatkowo wystąpić mogą objawy przetrwałego przewodu tętniczego Botalla, zaburzenia metaboliczne, posocznice czy cechy nadciśnienia płucnego. Dysplazja oskrzelowo – płucna prowadzić może również do włóknienia płuc, niedoborów masy ciała oraz spowolnienia rozwoju dziecka.

Leczenie dysplazji oskrzelowo – płucnej

Leczenie omawianego zagadnienia odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na zagwarantowaniu odpowiedniego utlenowania krwi. Wymaga to kuracji tlenem z użyciem sztucznej wentylacji respiratorem. By nie dopuścić do zbyt wysokiej prężności tlenu we krwi, niezbędne jest stałe monitorowanie saturacji oraz gazometrii. Niemałą rolę odgrywa tu także fizykoterapia bazująca na oklepywaniu płuc i odsysaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Ze względu na znaczny wysiłek oddechowy, noworodki z dysplazją oskrzelowo – płucną wymagają specjalistycznego żywienia gwarantującego odpowiedni podaż energii. Gdy w przebiegu choroby dojdzie do rozwoju zakażenia, konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Nierzadko stosuje się tu również leki rozszerzające drogi oddechowe, przeciwzapalne oraz sterydy zapobiegające włóknieniu płuc i rozwojowi nadciśnienia. Po wyjściu dziecka ze szpitala, kluczowa jest ochrona przed zakażeniami. W tym celu, niezwykle ważne jest wykonanie szczepień, między innymi przeciwko wirusowi RSV.

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł?
Wesprzyj Fundację Szlachetny Gest!

Zapisz mnie na newsletter:

Bądź na bieżąco:

Top